Acrylamide Electrophoresis Gels
- (6)
- (80)
- (20)
- (9)
- (68)
- (75)
- (7)
- (36)
- (9)
- (1)
- (36)
- (9)
- (5)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (15)
- (68)
- (38)
- (2)
- (6)
- (2)
- (12)
- (2)
- (37)
- (82)
- (2)
- (45)
- (1)
- (7)
- (8)
- (15)
- (23)
- (114)
- (25)
- (3)
- (1)
- (19)
- (46)
- (61)
- (94)
- (123)
- (224)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (12)
- (3)
- (1)
- (2)
- (34)
- (1)
- (34)
- (4)
- (94)
- (14)
- (2)
- (27)
- (28)
- (6)
- (15)
- (1)
- (14)
- (2)
- (18)
- (6)
Filtered Search Results
| Gel Percentage | 12% |
|---|---|
| Buffer | MES or MOPS Running Buffer |
| Gel Type | Bis-Tris |
| Length (Metric) | 10 cm |
| For Use With (Equipment) | Mini Gel Systems |
| Product Type | Bis-Tris Precast Gels |
| Quantity | 10 Pk. |
| GelThickness | 1 mm |
| Shelf Life | 18 months |
| Concentration | 12% Bis-Tris |
| Separation of | Protein |
| Width (Metric) | 8 cm |
Invitrogen™ Novex™ WedgeWell™ Tris-Glycine Welcome Pack, 12%
The Novex Tris-Glycine Welcome Pack provides all of the necessary Novex Tris-glycine gels, buffers, and reagents needed to begin using the Mini Gel Tank.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Gel Percentage | 12% |
| Separation Range | 20 to 250 kDa |
| Kit Contents | PageRuler™ Plus Prestained Protein Ladder |
| Gel Type | Tris-Glycine |
| For Use With (Equipment) | Mini Gel Tank |
| Quantity | 1 Welcome Pk. kit |
| GelThickness | 1.0 mm |
| Gel Size | Mini |
| Product Line | Novex, WedgeWell |
Invitrogen™ Novex™ Midi Tris-Glycine Plus Resupply Pack, 12%, WedgeWell™ format
The Novex Tris-Glycine Resupply Pack, Wedgewell format simplifies your protein separation workflow. This pack, sufficient for 100 gel runs, includes precast midi gels, running buffer, and protein ladders. Novex Tris-Glycine gels provide reproducible separation of a wide range of proteins into well-resolved bands, based on traditional Laemmli protein electrophoresis.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Gel Percentage | 12% |
|---|---|
| Separation Range | 20 to 250 kDa |
| Content And Storage | • Novex Tris-Glycine gels, 10 x 10 gels • Novex Tris-Glycine Running Buffer (10X), 5 L • PageRuler Plus Pre-stained Protein Ladder (10 to 250 kDa) |
| Gel Type | Tris-Glycine Plus |
| Separation Type | Denaturing, Native |
| Quantity | 1 Kit |
| Separation of | Protein |
| Gel Size | Midi |
Invitrogen™ Novex™ Midi Tris-Glycine Plus Resupply Pack, 4 to 20%, WedgeWell™ format
The Novex Tris-Glycine Resupply Pack, Wedgewell format simplifies your protein separation workflow. This pack, sufficient for 100 gel runs, includes precast midi gels, running buffer, and protein ladders. Novex Tris-Glycine gels provide reproducible separation of a wide range of proteins into well-resolved bands, based on traditional Laemmli protein electrophoresis.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Gel Percentage | 4 to 20% |
|---|---|
| Separation Range | 20 to 200 kDa |
| Content And Storage | • Novex Tris-Glycine gels, 10 x 10 gels • Novex Tris-Glycine Running Buffer (10X), 5 L • PageRuler Plus Pre-stained Protein Ladder (10 to 250 kDa) |
| Gel Type | Tris-Glycine Plus |
| Separation Type | Denaturing, Native |
| Quantity | 1 Kit |
| Separation of | Protein |
| Gel Size | Midi |
Invitrogen™ NuPAGE™ Bis-Tris Welcome Pack, 12%
The NuPAGE Bis-Tris Welcome Pack provides all of the necessary NuPAGE gels, buffers, and reagents you will need to begin using the Mini Gel Tank.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Approved for shipment at room temperature and wet ice |
|---|---|
| Gel Percentage | 12% |
| Separation Range | 3.5 to 80 kDa |
| Gel Type | Bis-Tris |
| For Use With (Equipment) | Mini Gel Tank |
| Quantity | 1 Welcome Pk. kit |
| GelThickness | 1.0 mm |
| Gel Size | Mini |
| Product Line | NuPAGE |
| Gel Percentage | 4 to 12% |
|---|---|
| Gel Type | Bis-Tris |
| Length (Metric) | 10 cm |
| For Use With (Equipment) | Mini Gel Systems |
| Product Type | Bis-Tris Precast Gels |
| Quantity | 10 Pk. |
| GelThickness | 1 mm |
| Shelf Life | 18 months |
| Concentration | 4 to 12% Bis to Tris |
| Separation of | Protein |
| Width (Metric) | 8 cm |
MilliporeSigma mPAGE™ 4X LDS Sample Buffer
Used to prepare protein samples for denaturing polyacrylamide gel electrophoresis (PAGE) with mPAGE and most other Bis-Tris gels.
Invitrogen™ NuPAGE™ Bis-Tris Midi Protein Gels, 4 to 12%, 1.0 mm, WedgeWell™ format
Invitrogen NuPAGE Bis-Tris protein gels, WedgeWell format are precast polyacrylamide gels that provide broad molecular weight protein separation with high resolution and sample integrity. These precast gels are ideal for applications where protein integrity is crucial.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Separation Range | 3.5 to 260 kDa |
| Content And Storage | Store at 4–25°C. Do not freeze. |
| Length (Metric) | 8 cm |
| Quantity | 10 gels (1 box) |
| Width (Metric) | 13 cm |
| Gel Size | Midi |
| Gel Percentage | 4 to 12% |
| Mode of Separation | Molecular Weight |
| Gel Type | Bis-Tris |
| For Use With (Equipment) | SureLock Tandem Midi Gel Tank |
| Separation Type | Denaturing |
| GelThickness | 1.0 mm |
| Shelf Life | 12 Months |
| Product Line | NuPAGE |
Invitrogen™ NuPAGE™ Tris-Acetate Mini Protein Gels, 3 to 8%, 1.0–1.5 mm
Invitrogen NuPAGE Tris-Acetate protein gels provide excellent separation of large molecular weight proteins. They are high performance polyacrylamide gels that simulate the denaturing or native conditions of the traditional laemmli system.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Gel Percentage | 3 to 8% |
| Mode of Separation | Molecular Weight |
| Gel Type | Tris-Acetate |
| Separation Type | Denaturing, Native |
| Recommended Applications | Denaturing, Native |
| Storage Requirements | Store at 2°C to 8°C. Do not freeze. |
| Shelf Life | 8 Months |
| Width (Metric) | 8 cm |
| Gel Size | Mini |
| Product Line | NuPAGE |
Invitrogen™ Bolt™ Bis-Tris Plus Mini Protein Gels, 10%, 1.0 mm, WedgeWell™ format
Similar to NuPAGE™ Bis-Tris gels, Bolt™ Bis-Tris Plus gels are designed to deliver consistent gel performance and provide a neutral pH environment that minimizes protein modifications.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Separation Range | 3.5 to 260 kDa |
| Length (Metric) | 8 cm |
| Quantity | 10 gels (1 box) |
| Storage Requirements | Store at 4–25°C. Do not freeze. |
| Width (Metric) | 8 cm |
| Gel Size | Mini |
| Gel Percentage | 10% |
| Mode of Separation | Molecular Weight |
| Gel Type | Bis-Tris Plus |
| Separation Type | Denaturing |
| Recommended Applications | Denaturing |
| GelThickness | 1.0 mm |
| Shelf Life | 16 Months |
| Product Line | Bolt, WedgeWell |
Invitrogen™ Midi-Gel Adapters
Designed for use with the Novex Midi Gel Cassette to perform electrophoresis
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ NuPAGE™ Tris-Acetate Mini Protein Gels, 3 to 8%, 1.0 mm, WedgeWell™ format
Invitrogen NuPAGE Tris-Acetate protein gels, WedgeWell format provide excellent separation of large molecular weight proteins. They are high performance polyacrylamide gels that simulate the denaturing or native conditions of the traditional Laemmli system.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Separation Range | 36 to 500 kDa |
| Content And Storage | Store at 4°C to 25°C. Do not freeze. |
| Length (Metric) | 13 cm |
| Quantity | 10 Gels/Box |
| Width (Metric) | 8 cm |
| Gel Size | Mini |
| Gel Percentage | 3 to 8% |
| Mode of Separation | Molecular Weight |
| Gel Type | Tris-Acetate |
| Separation Type | Denaturing, Native |
| GelThickness | 1.0 mm |
| Shelf Life | 12 Months |
| Product Line | NuPAGE |
Invitrogen™ Novex™ Value™ Tris-Glycine Mini Protein Gel, 10%, 1.0 mm, 10-well
Separation Range: 30 to 250 kd; Separation Type: Denaturing, Native; For Use With: XCell SureLock Mini
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ Novex™ Tris-Glycine Mini Protein Gels, 10%, 1.0 mm, WedgeWell™ format
Invitrogen Novex Tris-Glycine Mini Gels, WedgeWell format, are polyacrylamide gels that provide reproducible separation of a wide range of proteins into well-resolved bands with two times the loading capacity.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Separation Range | 30 to 250 kDa |
| Length (Metric) | 8 cm |
| Storage Requirements | Store at 2°C to 8°C. Do not freeze. |
| Width (Metric) | 8 cm |
| Gel Size | Mini |
| Gel Percentage | 10% |
| Mode of Separation | Molecular Weight |
| Gel Type | Tris-Glycine Plus |
| Separation Type | Denaturing, Native |
| Recommended Applications | Denaturing, Native |
| GelThickness | 1.0 mm |
| Shelf Life | 8 Months |
| Product Line | Novex, WedgeWell |
Invitrogen™ NuPAGE™ Bis-Tris Midi Protein Gels, 10%, 1.0 mm, WedgeWell™ format
Invitrogen NuPAGE Bis-Tris protein gels, WedgeWell format are precast polyacrylamide gels that provide broad molecular weight protein separation with high resolution and sample integrity. These precast gels are ideal for applications where protein integrity is crucial.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Separation Range | 3.5 to 260 kDa |
| Content And Storage | Store at 4–25°C. Do not freeze. |
| Length (Metric) | 8 cm |
| Quantity | 10 gels (1 box) |
| Width (Metric) | 13 cm |
| Gel Size | Midi |
| Gel Percentage | 10% |
| Mode of Separation | Molecular Weight |
| Gel Type | Bis-Tris |
| Separation Type | Denaturing |
| GelThickness | 1.0 mm |
| Shelf Life | 12 Months |
| Product Line | NuPAGE |